Op 24 en 25 januari vond bij BV OBIS in Heemskerk de gewestelijke finale libre 3e klasse plaats.
Acht deelnemers uit vier districten streden om de gewestelijke titel en daarmee deelname aan het nationale kampioenschap op 6, 7 en 8 maart 2026 in Capelle aan de IJssel.
Vanuit het district Noord-Holland Midden waren acht arbiters afgevaardigd om de partijen in goede banen te leiden.
De naar de titel strevende spelers waren:
Paul Mans en René Otjes uit district Duinstreek, Ger van Vugt en Dolf Heijmans uit district Nood-Holland Midden, Jeroen Zonnenberg en Piet Kost uit district Noordwest Nederland en Fevzi Dagdelen en Cees Kok uit district West- Friesland. Het aantal te maken caramboles was op interval en er was een beurtenlimiet van 40.
Om het verdere verslag te lezen incl. meerdere foto’s, klik je eerst op:
Na twee speelrondes gingen twee spelers aan de leiding met vier punten. De benjamin van het gezelschap, Cees Kok jr. en René Otjes. De laatste speelde in 2025 al op het NK en mocht dus als ervaren rot worden bestempeld. Beiden werden op de voet gevolgd door Jeroen Zonnenberg met drie punten.
Aan het eind van de eerste speeldag zag de ranglijst er ineens heel anders uit. Tijdens het verloop van de vier speelrondes waren er drie verschillende koplopers. Paul Mans had zich – na verlies van zijn eerste partij – met drie overwinningen naar de top van de ranglijst gemanoeuvreerd. Naast Paul Mans stond René Otjes ook met zes punten op plek twee.
Gevolgd door Dolf Heijmans en Jeroen Zonnenberg met vijf punten en Cees Kok jr. en Fevzi Dagdelen met vier.
De stand beloofde veel spanning voor de tweede speeldag op zondag. Ger van Vugt en Piet Kost stonden met respectievelijk nul en twee punten onderaan de ranglijst en waren praktisch kansloos voor de titel.
Op dag twee werd de ranglijst al snel op zijn kop gezet. Koploper Paul Mans gaf niet thuis en verloor zijn laatste drie partijen.
René Otjes bleek tot aan de laatste speelronde de meest stabiele factor en stond aan kop met tien punten uit zes partijen. Dolf Heijmans had zich na een gelijkspel en een verliespartij op dag één naar de tweede plaats opgewerkt met negen punten. Derde stond Fevzi Dagdelen van BV Horna uit Hoorn met acht punten. Zij vormden de drie overgebleven kanshebbers op de gewestelijke titel.
Ondanks dat Jeroen Zonneberg twee prachtige tweede klasse waardige slotpartijen speelde – uit in 17 en 14 beurten met moyennes van 3,235 en 3,928 – was hij voor de laatste speelronde al kansloos met 7 matchpunten.
Er volgde een bijzondere ontknoping.
In de zevende en laatste speelronde kruisten Piet Kost en Ger van Vugt de biljartkeus in de onderste regionen. Ger van Vugt wist op de valreep de hatelijke nul weg te poetsen en boekte zijn enige overwinning. Jeroen Zonnenberg versloeg Paul Mans overtuigend.
Waar het er echt om ging was op de andere twee speeltafels.
René Otjes (10 pnt) speelde tegen Cees Kok jr. Hij zou aan een gelijkspel niet voldoende hebben, aangezien Dolf Heijmans slechts één punt achter stond en hem bij een overwinning op moyenne voorbij zou streven.
Op tafel twee speelden Dolf Heijmans (9 pnt) en Fevzi Dagdelen (8 pnt) tegen elkaar. Beiden mochten niet verliezen en waren ook nog afhankelijk van het resultaat van René Otjes.
Het was al snel duidelijk, dat René Otjes het af zou leggen tegen Cees Kok jr.
Cees Kok jr. hield zijn tegenstander van de titel af door te finishen met een serie van 17 caramboles.
Door deze uitslag op tafel één, wisten alle aanwezigen, dat de winnaar uit de partij op tafel twee zou komen. De spanning nam bij alle aanwezigen en vooral bij de spelers toe. Fevzi Dagdelen moest winnen om René Otjes op moyenne voorbij te streven en Dolf Heijmans kon hetzelfde bereiken met een remise.
Door een serie van 17 caramboles vroeg in de partij wist Fevzi Dagdelen een flink gat te slaan. Dolf Heijmans bewees echter, dat hij een speler is, die zich nooit gewonnen geeft en vecht tot de laatste carambole.
Fevzi Dagdelen wist als eerste zijn 70 caramboles te maken. Dolf Heijmans had echter nog de nabeurt. Aangezien hij 65 caramboles moest maken, had hij er nog 7 te gaan. Zijn acquitstoot ging feilloos. Caramboles 2, 3 en 4 volgden in rap tempo. Helaas voor hem miste hij met slechts 3 caramboles te gaan.
Terwijl bij Fevzi Dagdelen zittend op zijn stoel het zweet uitgebroken was, wist hij toch als titelwinnaar te eindigen. Een verdiende winnaar met drie winstpartijen op de tweede speeldag en een hoogste partijmoyenne van 4,375.
Ook vermeldenswaardig is de hoogste toernooiserie van 22 caramboles van Cees Kok jr. Een jong talent waar nog veel van verwacht mag worden in de toekomst.
Al met al een prachtige gewestelijke finale de biljartsport waardig. Sportief spel, een prachtige ambiance en een volle zaal met veel toeschouwers. Met de organisatie van deze gewestelijke finale heeft biljartvereniging OBIS laten zien waar ze toe in staat is. Elke biljartvereniging verdient zo’n biljartfeest.
Tjeu Janssen (Wedstrijdleider BV OBIS)






